Српско хемијско друштво - Хемијско друштво Војводине и Биохемијско друштво Србије организују

ПРЕДАВАЊЕ

Александар Декански, ИХТМ – Центар за електрохемију, Универзитет у Београду
Како презентовати научне резултате и рецензирати научни рад?

Четвртак, 23. новембар 2017. године у 13.00 часова, Предаваоница 14/V
Департмана за хемију, биохемију и заштиту животне средине, ПМФ, Универзитет у Новом Саду, Трг Доситеја Обрадовића 3


Извод предавања

Ново научно сазнање заиста постоји тек онда када се јавно публикује. Презентацијом резултата истраживања на неком скупу јавност се упознаје са њим, омогућава се провера његовог значаја и актуелности, али је публиковање резултата истраживања у научном часопису, након рецензирања, оно што их чини признатим и потврђеним. Добар, прикладан и објективан начин презентовања са једне, и исто такво рецензирање са друге стране, подједнако су важни делови процеса које треба да омогући да ново научно сазнање буде публиковано и допринесе развоју и добробити човечанства, што и јесте крајњи циљ науке.

Може се рећи да је рецензирање срж тог процеса, јер обезбеђује поуздано и тачно презентовање, за јавност корисног и оригиналног научног сазнања. Свакако постоје многи недостаци тог поступка, иако су промене којима је током историје подвргаван тежиле да га унапреде. Последњих година су напори да се рецензирање учини поузданијим, објективнијим и без предрасуда већи него икада. У оквиру тих напора, једна од најзначајнијих активности је образовање, пре свега младих научника, за обављање тог веома одговорног и важног задатка. Са друге стране, како су рецензенти, пре и након што су стекли услове да то постану, истовремено и истраживачи и аутори, и како су презентовање (писање рада) и рецензирање два дела истог процеса, принципи добре презентације (писање рада) су истовремено и елементи који се оцењују при рецензирању. Дакле, да би се био добар рецензент, неопходно је знати и како треба да изгледа добро презентован односно написан научни рад.

Ово предавање, имајући у виду да у Србији скоро да не постоји ниједан институционализовани облик образовања рецензената, има за циљ да укаже на елементе доброг презентовања научних резултата и њиховог рецензирања. Поред описа процеса писања и рецензирања, предавање ће се осврнути на етичке принципе добре праксе рецензирања, а након тога понудити одговор на питање: Како коректно, објективно и непристрасно рецензирати научни рад? На крају, садржи и сугестије за писање коректног рецензентског извештаја.

Радови посвећени теми предавања:
Јournal of the Serbian Chemical Society 79(12) (2014) 1561-1570
http://www.shd.org.rs/JSCS/Vol79/No12/10_6057_4688.pdf

Zaštita materijala 58(3) (2017) 259 – 270
копија на: http://kobson.nb.rs/upload/documents/Kako_recenzirati_nau_ni_rad.pdf


Основни биографски подаци предавача

Александар Декански је научни саветник у ИХТМ – Центар за електрохемију, Универзитет у Београду. Аутор више од 60-так радова и приближно исто толико саопштења, претежно из области електрокатализатора на бази металних оксида (Активиране титанске аноде), суперкапацитора, електрохемијских и капацитивних особине угљеничних материјала и њихових композита. Последњих година интензивније се бави и проблемима научног публиковања и рецензирања, па је тако и учесник COST Action TD1306: New Frontiers of Peer Review (PEERE). Члан је уредништва и менаџер часописа Journal of the Serbian Chemical Society и Journal of Electrochemical Science and Engineering, као и сарадник у часописима Хемијска Индустрија и Chemical Industry & Chemical Engineering Quarterly

best Running shoes | Custom Air Force 1 - Design Your Own Sneaker , Fitforhealth