Проф. др Снежана Грујић
Нуклеација и раст кристала у стаклу
Четвртак 15. децембар 2016. у 12.00 часова; Свечана сала ТМФ, Карнегијева 4, трећи спрат
Абстракт
За добијање стакла, као и за добијање стакло-керамичког материјала, је од основне важности познавање кристализационих карактеристика стакла. Према кинетичкој теорији образовања стакла, стакласто очвршћавање је могуће при хлађењу растопа брзинама већим од критичне брзине хлађења, тј. при брзинама при којима је процес кристализације, који укључује настанак нуклеуса (нуклеацију) и њихов даљи раст, онемогућен. Да би се одредила способност стакластог очвршћавања или дефинисали услови добијања стакло-керамичког материјала потребно је познавати температурску зависност брзине нуклеације и раста кристала.
Брзине нуклеације се могу израчунати коришћењем теорије нуклеације. У уводном делу излагања биће представљене основне поставке Теорије нуклеације и различитих модела раста кристала, методе експерименталног одређивања брзина нуклеације и раста кристала и резултати провере применљивости теорије нуклеације и модела раста кристала коришћењем експериментално одређених брзине нуклеације и раста кристала у силикатним стаклима.
Биће представљени резултати до којих се дошло у истраживању кристализације германатних стакала , при чему је посебан проблем праћењу процеса нуклеације у германатном стаклу био истовремено одвијање нуклеације и раста кристала. Резултати до којих се дошло доприносе бољем разјашњењу феномена нуклеације и раста кристала германатних стакала и омогућавају одређивање оптималног састава и услова топлотне обраде за добијања стакла или стакло-керамике жељених својстава.
Биографија предавача
Снежана Грујић (1964, Београд), ванредни професор на Катедри за неорганску хемијску технологију ТМФ-а, дипломирала 1987. године, магистрирала 1992. године и докторирала 2007. године на Технолошко-металуршком факултету, Универзитета у Београду. Наставне активности на основним академским студијама: Основи примене рачунара, Процеси сагоревања и индустријске пећи, Технологија стакла, Амбалажа (стаклена) и Стакло и стакласти материјали. Наставне активности на мастер студијама: Теорија процеса сагоревања, Процес сагоревања као извор загађења ваздуха, Технологија стакла и Својства и примена стакластих материјала. Наставне активности на докторским студијама: Теорија процеса сагоревања, Структура стакла и стакластих материјала и Стакло-керамика. Ментор 10 дипломских радова, 3 мастер рада и 2 докторске дисертације.
Учествовала у реализацији 5 пројеката основних и развојних истраживања финансираних од стране Министарства за науку Републике Србије. Руководила је пројектом основних истраживања у периоду од 2009. до 2011, а тренутно је руководилац пројекта основних истраживања "Феномени и процеси синтезе нових стакластих и наноструктурних стакло-керамичких материјала". Такође, била је сарадник на пројектима које је реализовала Катедра за НХТ у сарадњи са Машинским факултетом Универзитета у Београду.
У оквиру научно-истраживачког рада, аутор је или коаутор: 1 монографије националног значаја, 7 научних радова у врхунским међународним часописима, 10 научних радова у истакнутим међународним часописима, 9 научних радова у међународним часописима и 8 научних радова у домаћим часописима. Такође, је аутор више од 58 научних саопштења на скуповима међународног и националног значаја.