Godišnja izborna skupština Srpskog hemijskog društva

je održana 28. marta 2019. godine u Svečanoj sali Tehnološko-metalurškog fakulteta u Beogradu, Karnegijeva 4, sa početkom u 14.00 časova.

DNEVNI RED:

  1. Uvodna reč predsednika Društva
  2. Izbor Kandidacione komisije za izbor predsednika Društva
  3. Izveštaj o radu Društva za 2018. godinu 
    Manifestacije
    SHD-HDV
    Klub mladih hemičara
    Biblioteka
  4. Finansijski izveštaj za 2018. godinu
  5. Izveštaj Nadzornog odbora za 2018. godinu
  6. Diskusija o izveštajima
  7. Plan rada za 2019. godinu
    Manifestacije
  8. Finansijski plan za 2019. godinu
  9. Predlog Kandidacione komisije
  10. Izbor predsednika Društva
  11. Razno

Godišnja skupština je započela rad predavanjem
Novi prirodni proizvodi – od mahovina do drveća
Miroslav Novaković, IHTM- Centra za hemiju


 

Novi prirodni proizvodi – od mahovina do drveća

Miroslav Novaković

IHTM- Centra za hemiju

Jetrenjače predstavljaju podgrupu mahovina u širem smislu koje su hemijski najviše proučavane. Hemijski markeri jetrenjača su bisbibenzili, ali se često sreću i seskviterpenski laktoni, flavonoidi, triterpeni i masne kiseline. Hemijskom analizom jetrenjača Lophocolea bidentata iz Srbije, Marchatia debilis iz Kameruna i Lunularia cruciata iz Italije izolovani su seskviterpenski laktoni i bisbibenzili, od kojih se za 8 pokazalo da su nova jedinjenja sa značajnim biološkim aktivnostima. Jedan poznati bisbibenzil, perotetin F, je podvrgnut biotransformaciji gljivicom Aspergilus niger i dobijena su, i hemijski okarakterisana, 3 nova jedinjenja.

Drvenaste biljke, tj. različiti njihovi delovi, kora drveta ili srž, su izvori različitih sekundarnih metabolita sa značajnim biološkim aktivnostima. Tako je kora Alnus vrsta bogata diarilheptanoidima i pentacikličnim triterpenima, dok je kora Cotinus coggygria, sjajan izvor flavonoida. Iz vrsta Alnus glutinosa i A. viridis izolovano je preko 40 jedinjenja, 19 novih, sa značajnim biološkim aktivnostima. Najzastupljeniji poznati diarilheptanoidi su kao hemijski markeri našli primenu i u ekologiji, za razlikovanje vrsta A. glutinosa i A. incana, kao i eventualnih njihovih hibrida. Iz kore C. coggygria izolovana su i hemijski okarakterisana tri nova jedinjenja.

Miroslav Novaković je rođen u Kikindi 1976. godine, gde je završio osnovnu školu i Gimnaziju kao vukovac i đak generacije. Diplomirao je 2002. godine, magistrirao 2009, a doktorirao 2014. godine na Hemijskom fakultetu univerziteta u Beogradu. Postdoktorsko usavršavanje je odradio u dva navrata od po šest meseci 2015. i 2016. godine, na farmaceutskom fakultetu Tokušima Bunri univerziteta, u Tokušimi, u Japanu, u laboratoriji prof. Jošinori Asakave, i na poljoprivrednom fakultetu u Ćezeni, univerziteta u Bolonji, u Italiji, u laboratoriji prof. Lućije Vanini. Dobitnik je treće nagrade Kostić fondacije za diplomski rad.

Od 2002. godine zaposlen je na IHTM, u Centru za hemiju, gde i danas radi kao naučni saradnik. Autor je 52 rada, od kojih je 11 kategorije M21A i 15 kategorije M21. Bavi se hemijom prirodnih proizvoda, pre svega izolovanjem i identifikacijom sekundarnih metabolita.

Running Sneakers | Custom Air Force 1 - Design Your Own Sneaker , Fitforhealth