Predavanje u okviru Elektrohemijske sekcije

Nove metode fabrikacije i strukturne analize materijala za gorivne elije
Jasna Janković, Darija Susac, Viatcheslav Berejnov, Madhu Sudan Saha, Mickey Tam, Juergen Stumper
Automotive Fuel Cell Cooperation Corp. (AFCC), Burnaby BC, CANADA

Utorak, 19. 9. 2017, u 14.00 - Svečana sala III) sprat Tehnološko-metalurškog fakulteta u Beogradu 
Izvod predavanja i biografija predavača
Gorivne ćelije (Proton Exchange Membrane Fuel Cells - PEMFC) se smatraju jednim od najboljih rešenja za automobilsku i transportnu industriju bez emisije štetnih polutanata. Gorivne ćelije u principu pretvaraju hemijsku energiju goriva (vodonika) i oksidanta (kiseonika) u korisnu električnu energiju kroz elektrohemijske reakcije, proizvodeći samo vodenu paru kao nusprodukt. Reakcije se dešavaju u srcu gorivne ćelije – membransko-elektrodnom sklopu (Membrane Electrode Assembly - MEA), koja se sastoji od dve porozne elektrode i polimerne membrane između njih. Konvencionalne elektrode su tipično 2-15 µm tanki slojevi koji sadrže porozni sloj za transport gasa i vode, čestice Pt kao katalizator, ugljenik kao nosač katalizatora i transportni medijum elektrona, i polimer (jonomer) kao protonsko-provodljivi medium i vezivo koji pokriva Pt/C kompozit.
Efikasnost gorivne ćelije veoma zavisi od mikrostrukture i distribucije svih komponenata u MEA. Razumevanje mikrostrukture elektroda i uticaja mikrostrukture na efikaskonst gorivne ćelije, kao i novi dizajn i fabrikacija elektroda su u fokusu našeg istraživanja. U AFCC smo razvili nove i napredne metode za karakterizaciju elektroda PEMFC gorivih ćelija. Pored toga, u saradnji sa lokalnim univerzitetima, razvijamo napredne metode za fabrikaciju novih elektroda sa kontrolisanim strukturama. Ovo predavanje će sumirati neke od naših novih metoda fabrikacije i karakterizacije MEA i PEMFC.

Biografija
Dr Jasna Janković je diplomirala 1996. godine na Tehnološko-Metalurškom Fakultetu Univerziteta u Beogradu, smer Organska Hemija i Polimerno Inženjerstvo. Posle pet godina rada u rafineriji nafte u Pančevu, preselila se u Kanadu sa svojom porodicom. Tu je završila magistraturu i doktorat na Univerzitetu Britanske Kolumbije (University of British Columbia) u Vankuveru. Od 2011. godine, dr Janković radi u Automotive Fuel Cell Cooperation Corporation (AFCC), istraživačkoj kompaniji u Vankuveru, čiji su vlasnici Daimler iz Nemačke i Ford iz Sjedinjenih Američkih Država. Misija AFCC je razvoj gorivnih ćelija za automobilsku industriju. Uloga dr Janković kao višeg naučnog istraživača je u razvoju i primeni različitih metoda za karakterizaciju gorivnih ćelija i korelaciju sa performansama gorivnih ćelija. Dr Janković takođe vodi i učestvuje u brojnim zajedničkim projektima sa lokalnim univerzitetima u Kanadi, a vezu sa Srbijom održava kroz povremene naučne prezentacije i kao mentor mladim naučnicima iz Srbije kroz program “Serbia Talks”. 

latest jordan Sneakers | NIKE RUNNING SALE